Právo na lenost nebo na přežití?
6. 5. 2020E-knihy, Publikace AV ČR, Volně dostupné
V diskuzích o vlivu pandemie koronaviru na vývoj ekonomické situace pravidelně zaznívají úvahy o všeobecném či nepodmíněném základním příjmu, který původně rozvedl belgický politický teoretik Philippe Van Parijs. Co přesně tato koncepce představuje? Za jakých podmínek lze zajistit zavedení všeobecného základního příjmu a jak dosáhnout jeho ekonomickou udržitelnost? Jak otázka základního příjmu rozděluje tradiční dělení politického spektra na pravici a levici? Tyto i další otázky zkoumá kolektivní monografie Všeobecný základní příjem: Právo na lenost, nebo na přežití?, kterou sestavili Marek Hrubec a Martin Brabec z Centra globálních studií Filosofického ústavu AV ČR.
„Myšlenka všeobecného základního příjmu, kterou prosazuje belgický profesor Philippe Van Parijs, přitahuje pozornost filosofů, sociálních vědců, politiků i občanů v mnoha zemích na různých kontinentech. Zatímco někteří ji prosazují a jiní ji odmítají, společné jim je to, že mají potřebu se k ní vyjádřit. Jednotlivé příspěvky tohoto svazku reagují na myšlenku nároku na základní příjem pro všechny občany z nejrůznějších levicových i pravicových pozic. Tato diskuse poté vyúsťuje v neodbytnou otázku, zda by mohl být univerzální základní příjem aplikovatelný rovněž v České republice, nebo dokonce v celosvětovém měřítku.“
VAN PARIJS, Philippe, Marek HRUBEC a Martin BRABEC. Všeobecný základní příjem: právo na lenost nebo na přežití? Praha: Filosofia, 2007. Filosofie a sociální vědy. ISBN 978-80-7007-259-2.
Kniha je ke stažení zdarma na webu Nakladatelství Filosofia: http://filosofia.flu.cas.cz/publikace/223
Tištěnou knihu si můžete vypůjčit z našeho fondu.